12 listopada 2011

Żegnaj, Wariacie.

Ostatnio rozpisałem się nieco na temat wariatów, jednak tych "pozytywnych", czyli po prostu na temat ludzi, którzy wykraczają poza schematy. Aby dopełnić dzieła postanowiłem napisać coś o wariatach w znaczeniu choroby i w znaczeniu najbardziej negatywnym, czyli o psychopatach.
Ludzie często mylą jedno z drugim, przez co Ci pierwsi zazwyczaj są krzywdzeni, a tym drugim łagodzi się kary.


Według statystyk ludzie psychicznie chorzy rzadko popełniają przestępstwa, jednak wielu gwałcicieli, oszustów i morderców jest klasyfikowanych jako osobna kategoria. W XIX wieku lekarze nazywali ten problem "moralnym szaleństwem", dziś nazywa się to psychopatią socjopatyczną, czyli po prostu socjopatia, a ludzi z takimi zaburzeniami nazywa się psychopatami.
Nie znaczy to jednak, iż psychopaci to ludzie chorzy tak jak np. schizofrenicy. Nazywanie ich zachowania chorobą psychiczną, to jedna z metod podświadomej chęci usprawiedliwienia zachowania drugiego człowieka.
Psychopaci mogą być niezwykle inteligentni i czarujący, jednak wyróżnia ich całkowity brak moralności i interesowania się dobrem innych. Ich głównym celem życiowym jest zaspakajanie własnych żądz.
I tu jest różnica między nimi a osobami pogrążonymi chorobą, zatem nigdy nie należy mylić tych dwóch pojęć. To tak jak nazwać każdego pedofila gwałcicielem. A przecież nie wszyscy pedofile przyznają się do tego, iż pociągają ich dzieci. Czasem po prostu po cichu do nich wzdychają. Cholera, przechodzę na jakieś głupie tematy...
Tutaj rodzi się pytanie: Czy człowiek staje się, czy też rodzi kryminalistą?
W dawnych czasach uważano, że dziecko z płaskostopiem i dużym czołem ma zadatki na bycie kryminalistą, jednakże tą teorię już dawno odrzucono. Nie można urodzić się złym człowiekiem. Psychopaci zazwyczaj wychowywani byli w patologii, nie zaznali matczynej miłości, lub też przeżyli szok w dzieciństwie, np. zobaczyli śmierć swoich rodziców. Dlatego odsetek psychopatii na świecie jest większy w miastach niż na wsi.

by Mr.L.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz